Pielęgnacja mebli drewnianych

7 mar 2018 | Blog, Pielęgnacja mebli

Meble drewniane zachowają swój urok na długo, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane i konserwowane.

Sposób pielęgnacji mebli drewnianych zależy przede wszystkim od rodzaju ich wykończenia.

Lakierowanie jest najbardziej popularnym sposobem zabezpieczania mebli – przede wszystkim chroni je przed wodą i zabrudzeniami.

Posiadając meble lakierowane warto zaopatrzyć się przede wszystkim w miękką gąbkę lub szmatkę z mikrofibry. Używanie szorstkich przyborów do czyszczenia może skutkować powstaniem zarysowań, których usunięcie będzie wymagało ponownego lakierowania.

Czyszczenie mebli lakierowanych należy rozpocząć od wytarcia warstwy kurzu i drobnych zabrudzeń. Ewentualne pozostałe zabrudzenia należy umyć wilgotną szmatką lub gąbką (można pokusić się o zastosowanie preparatu do mycia mebli).

Po tej czynności należy pamiętać o wytarciu mebla do sucha.

Po wyczyszczeniu mebli warto użyć odpowiedniego środka konserwującego, który nada blasku, a także będzie zapobiegał przed nadmiernym osiadaniem kurzu.

Uwaga: Należy pamiętać o częstym wycieraniu kurzu gdyż kurz i brud z czasem wnika w powierzchnię lakieru – w efekcie meble z czasem mogą stracić swój blask.

Ojelowanie mebli jest zabiegiem, który zapobiega osiadaniu kurzu (nadaje meblom właściwości antystatyczne) oraz zabezpiecza przed wchłanianiem wilgoci i szkodliwym działaniem promieni UV, przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego, naturalnego wyglądu. Olej nie tworzy warstwy na drewnie, a wnika w jego strukturę.

Meble olejowane należy przecierać miękką, wilgotną szmatką. Jeżeli decydujemy się na użycie środka czyszczącego, pamiętajmy, aby to był środek przeznaczony specjalnie do nich. Wszelkie rozlane płyny, a przede wszystkim alkohol (który może spowodować odbarwienie mebla), należy szybko usunąć. Należy pamiętać o ważnej zasadzie: czyścić należy zgodnie z ułożeniem słojów.

Meble z litego drewna wykończone olejem warto co jakiś czas pokryć olejem ponownie. Dzięki temu będą wyglądały bardziej świeżo, zyskają połysk i będą jak nowe (więcej o olejowaniu mebli opowiemy w osobnym artykule).

Meble woskowane wymagają większego zaangażowania niż meble lakierowane czy olejowane. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie kurzu przy pomocy suchej, miękkiej ściereczki (olejowane meble bardzo nie lubią wilgoci). Aby dokładniej wyczyścić mebel, warto zastosować specjalny środek do tego przeznaczony (zawierający wosk o barwie zbliżonej do koloru mebli). Pielęgnacja mebli woskowanych polega na wcieraniu wosku w wyczyszczoną powierzchnię mebla.

Pamiętajmy, że:

  • Środek czyszczący nakładamy na szmatkę, a nie bezpośrednio na mebel.
  • Warto sprawdzić efekt działania środka czyszczącego na niewielkiej, mało widocznej powierzchni mebla.
  • Nie należy czyścić mebli środkami służącymi do ich konserwacji – po takich zabiegach, w wyniku łączenia się kurzu z owym środkiem, na meblu zacznie narastać nieprzyjemna dla oka warstwa.

 

[wa-wps id=’4261′]

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Meble tapicerowane - obite tkaniną czy skórą ekologiczną dodają ciepła i przytulności, a przede wszystkim są wygodne. Nadają się zarówno do pokoju i jadalni, jak i do biura, czy hotelu. Ich wadą może być jednak podatność na zabrudzenia, szczególnie, gdy mamy małe...

Dostawa

Jedyne 180 zł w dowolne miejsce w kraju!

Raty RRSO 0%

Koszyk

Kolory
Możliwość wyboru koloru i tapicerki podczas składania zamówienia lub do ustalenia indywidualnie.
Zamów bezpłatne próbki kolorów korzystając z FORMULARZA

Sprzedajemy na raty

Akceptujemy płatności elektroniczne

Nadal szukasz?

Zadzwoń do nas i zapytaj o dostępność produktu lub dowolnej konfiguracji.
Każdy produkt jest dostępny w szerokiej palecie wybarwień oraz dużej liczbie opcji materiałów tapicerskich.

Pamiętaj, jesteśmy producentem, więc możesz liczyć na najniższe ceny wysokiej jakości produktów.