58 573 36 10 | KOM.: 510 375 680 biuro@mebledom.com

Stół jadalniany w małym salonie

Stół jadalniany uznawany jest za najważniejszy mebel w domu. Przy nim odbywają się spotkania rodzinne – zarówno te codzienne, jak i okolicznościowe. Przy stole scentralizowane jest życie rodzinne i towarzyskie. Poza spożywaniem posiłków, może służyć do nauki, pracy czy rozrywek. Niekiedy jednak ograniczenia lokalowe skłaniają do rezygnacji z tego jakże przydatnego mebla.

W niniejszym artykule postaramy się podpowiedzieć, jak zaaranżować przestrzeń, aby znalazło się miejsce na stół jadalniany.

1. Nieduży stół rozkładany

Dobre rozwiązanie, gdy duży stół potrzebny jest tylko od święta. Stół rozkładany z kwadratu o boku już od 80 cm – rozkłada się na długość ponad 2 metrów!

Przy takim stoliku w wersji złożonej zasiądzie swobodnie do posiłku 4-osobowa rodzina. Po rozłożeniu – nawet 10.

Na małej przestrzeni doskonale sprawdzi się również nieduży stół okrągły (który także dostępny jest w wersji rozkładanej) – umożliwia dostęp do blatu ze wszystkich stron, a także pozbawiony jest rogów o które można się uderzyć.

2. Mini strefa jadalniana między kuchnią a salonem

W przypadku, gdy kuchnia jest w formie aneksu, stół jadalniany można umieścić pomiędzy salonem a kuchnią.

W ten sposób można zaoszczędzić sporo miejsca. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie wspólne spędzanie czasu – nawet, gdy jedna osoba gotuje, a druga ogląda telewizję siedząc na kanapie.

Ustawiony w ten sposób stół może posłużyć zarówno jako stół kuchenny, jak i miejsce do przyjmowania gości.

Jeśli jesteśmy więc gotowi odsłonić kuchnię przed osobami zaproszonymi, ujawniając jednocześnie widok scenerii kuchennej, wszelkie odgłosy oraz zapachy z niej wychodzące, warto zrezygnować z odgradzania się ścianką lub barkiem na rzecz stołu jadalnianego.

Wadą tego rozwiązania może być fakt, iż nie zawsze między kuchnią a salonem jest wystarczająco dużo miejsca, aby rozłożyć stół.

 

3. Stół dosunięty do ściany

Będzie nie tylko zapewniał przytulne miejsce do spożywania posiłków.

Prostokątny stół, przystawiony do ściany dłuższym bokiem, z powodzeniem może zastąpić półkę pod lampę, telefon czy kwiaty, natomiast przystawiony krótszym bokiem pozwoli nam oddzielić strefy w salonie.